הרובע היהודי בפראג – יוזפוב

גישה מהירה: בית הקברות הישן | בית הכנסת הישן-חדש | בית הכנסת הספרדי | בית כנסת מייזל | בית כנסת פנקס | הקלויז

ניתן לשלב עם מסלול בעיר העתיקה בו הרובע היהודי נמצא.

ההיסטוריה של יהודי פראג עברה טלטלות רבות, מקהילה מנודה ונרדפת המוציאה גאונים גדולים מתוכה ועד לתקופה המודרנית בה היהודים כבר חלק חשוב ומשתלב במארג העיר ועד עזיבת רובם במהלך השואה.

היהודים שהיו מרוכזים בשכונת יוזפוב, שנמצאת במרכז העיר העתיקה, התפרסו במהלך המאה העשרים ברחבי העיר אך המרכז העתיק הוא המקום שהשתמר ברובו וכיום משמש כמרכז ומוזיאון הקהילה.

ישנן נקודות נוספות החשובות לקהילה היהודית שנמצאות מחוץ לרובע, למשל בית הקברות הגדול המשמש את הקהילה עד היום, בו קבור הסופר המפורסם פרנץ קפקא שנמצא כמספר דקות בתחבורה ציבורית ממרכז העיר וכן בית הכנסת החדש ברחוב ירושלים שנמצא קרוב לכיכר וצלאב.

כניסה לאתרים עם כרטיס בלבד, ניתן לקנות בכניסה לאתרים היהודים.

מחיר למבוגר – 500 קורונה (350 קורונה ללא בית הכנסת הישן-חדש).

מחיר לילד עד 15 או מחזיק תעודת סטודנט (עד גיל 26) – 350 קורונה (250 קורונה ללא בית הכנסת הישן-חדש).

בית הקברות הישן

jewishcemetery

בית הקברות העתיק בעיר משמש את הקהילה כיום כמוזיאון בלבד כאשר הכניסה אליו היא דרך בית הכנסת פינקס המפורסם שמשמש גם הוא חלק מהמוזיאון. צמוד לבית הקברות ישנו בית הקלויז של ה"חברה קדישא" ושם תערוכה מעניינת נוספת על פעילותם ומעמדם הגבוה.

בית הקברות העתיק מתוארך על פי המצבה העתיקה בו למאה החמש עשרה כאשר חוקרים מאמינים שמתחת לקברים הנוכחים ישנן מספר שכבות נוספות, עד למאה אלף קברים מהמאה החמישית לספירה. הקבורה נפסקה במקום בשנת 1787 אך ישנם מספר הוגים ורבנים מפורסמים שבגללם המקום עדיין משמש כנקודה לעליה לרגל למאמינים רבים.

בין האישים הקבורים בבית הקברות העתיק:

מהר"ל מפראג – רבי יהודה ליווא בן בצלאל, אחד ההוגים היהודים הגדולים מהעת החדשה, מלבד היותו רב גדול בתורה ורבה של העיר פראג ומספר ערים נוספות לפני כן, היה המהר"ל מפורסם בבקיאותו בפילוסופיה ומדעים ברמה ששיקפה את תקופתו. המהר"ל השפיע רבות על הזרמים המרכזיים ביהדות אירופה שקמו כמאה וחמישים שנה אחרי מותו.

שלמה אפרים מלונטשיץ – מכונה "הכלי יקר" על שם ספרו המפורסם, מגדולי פרשני המקרא של תקופתו.

מרדכי מייזל – ראש הקהילה המפורסם של פראג, שירת את העיר בתקופת המהר"ל וכן פיתח את מוסדות הקהילה כדוגמת בית הקהילה המפורסם הצמוד לבית הכנסת אלטנוישול.

מיקום במפה של גוגל

אלטנוישול, או בית הכנסת ישן-חדש

old-new-synagogue

אלטנוישול הוא בית הכנסת הפעיל העתיק ביותר באירופה, הוקם בשנת 1270 ובמקור נקרא בית הכנסת החדש. בית הכנסת היה מרכז הקהילה עד לגדילתה המשמעותית במאה השש עשרה אז הוקמו בתי כנסת נוספים סביבו.

פנים בית הכנסת מעוטר בסגנון גותי שהיה הסגנון המקובל בתקופה בבתי תפילה נוצריים, אך על מנת להבדיל גג בית הכנסת מעוטר בחמישה צלעות במקום ארבעה על מנת שלא ליצור צורה של צלב. צמוד לבית הכנסת עומד בית הקהילה היהודית עליו מתנוסס שעון ייחודי ובו במקום ספרות מתנוססות אותיות מא' ועד י"ב בזהב.

חשיבותו של בית הכנסת אינה רק בעצם המבנה אלא גם בסיפורים (שחלקם בדוי) הקשורים אליו, למשל מנהגי תפילה ייחודיים שקבע המהר"ל מפראג (שמקום הישיבה שלו שמור על שמו עד היום) וכן אגדת ה"גולם" אשר על פי הסיפור המהר"ל בעצמו גנז ואיכסן בעליית הגג של בית הכנסת.

בית הכנסת הוא חלק מהמוזאון היהודי בפראג ולכן הכניסה נדרשת בתשלום, אך ניתן להצטרף לתפילה ללא תשלום בתיאום עם הקהילה היהודית.

מיקום במפה

בית הכנסת הספרדי

בניגוד למה שניתן להבין משמו, בית הכנסת הספרדי לא שימש קהילה של יהודים ספרדים בעיר, אלא מדובר בבית כנסת נדיר ביופיו המעוטר בסגנון האנדלוסי.

בית הכנסת המפואר שנבנה בשנת 1868 על חורבותיו של בית הכנסת "הישן" מעוטר זהב ואריחים צבעוניים המשקפים את תפיסת האדריכלים המקומיים בתקופה זאת את האדריכלות הצפון אפריקאית שהגירה למדינות אירופה עם כיבושי האסלאם בימי הביניים.

בתקופת מלחמת העולם השניה שימש בית הכנסת את הנאצים כמחסן לתשמישי קדושה שנבזזו מכל רחבי אירופה, עם בכדי להשתמש בחומרים היקרים או כדי לשמש כמוזיאון לקהילות המושמדות. כיום משמש המקום כחלק ממוזיאון הקהילה, ובימי שישי נערכת תפילה של הקהילה הקונסרבטיבית בעיר.

מיקום במפה

בתי כנסת נוספים ברובע היהודי

בית הכנסת מייזל

Maisel_Synagogue_-_panoramio

בית הכנסת שנבנה על ידי ראש הקהילה המפורסם מרדכי מייזל, נמצא כיום ברחוב הקרוי על שמו. כיום כחלק מהמוזיאון היהודי ומציג תערוכה על תולדות היהודים בצ'כיה מתקופת ימי הביניים.

מיקום במפה

בית הכנסת פינקס

נבנה ב1535 על ידי אהרון משולם ופינחס הורביץ. כיום משמש כחלק מהמוזיאון ובו תערוכה להנצחת השמדת יהודי העיר בשואה. המקום הוא גם הכניסה לבית הקברות העתיק.

מיקום במפה

הקלויז

בית הכנסת ששימש את חברה קדישא והיה נחשב לאחד המרכזיים ברובע.

פנים בית הכנסת נהרס לגמרי במלחמת העולם השניה, בשנים האחרונות המבנה שופץ והוא משמש כחלק מהמוזיאון היהודי.

OLYMPUS DIGITAL CAMERA

צמוד עליו נמצא מבנה ההכנה לקבורה, כיום נמצאת במקום תערוכה על הקבורה בימים העתיקים של פראג, הכוללת חפצים אשר שימשו את חברא קדישא וכן מידע על מנהגי האבלות של הקהילה בעת הישנה.

מיקום במפה

להשאיר תגובה

הזינו את פרטיכם בטופס, או לחצו על אחד מהאייקונים כדי להשתמש בחשבון קיים:

הלוגו של WordPress.com

אתה מגיב באמצעות חשבון WordPress.com שלך. לצאת מהמערכת /  לשנות )

תמונת Twitter

אתה מגיב באמצעות חשבון Twitter שלך. לצאת מהמערכת /  לשנות )

תמונת Facebook

אתה מגיב באמצעות חשבון Facebook שלך. לצאת מהמערכת /  לשנות )

מתחבר ל-%s