העיר העתיקה – סטארה מסטו

גישה מהירה: כיכר הרפובליקה | מגדל אבק השריפה | כיכר העיר העתיקה | השעון האסטרונומי | עיריית פראג | רודלפינום | גשר קארל

העיר העתיקה של פראג, מסלול של בערך שעתיים. ניתן לעשות את המסלול בשני הכיוונים, תלוי איזו נקודה נוחה לכם. ממומלץ לעשות אותו באמצע שבוע, בסופי שבוע של שיא עונת התיירות האזור מלא בתיירים.

ניתן לשלב עם מסלול הארמון ליום טיול שלם (מעבר דרך גשר קארל)

ניתן לשלב גם עם מסלול העיר החדשה וכיכר ואצלב או הרובע היהודי

הצטידו מראש במפות של גוגל, ניתן לשמור את הנקודות מראש ולטייל ללא אינטרנט:

גוגל מפות לאנדרואיד

גוגל מפות לאייפון

כיכר הרפובליקה

6872077856_cc61bd8572_b

הישראלים מכנים את הכיכר בשם פלדיום לציון הקניון הגדול המשקיף אליה, ואכן החשיבות העיקרית של הכיכר היא במיקום שלה, בדיוק בין העיר העתיקה לעיר החדשה.

דבר נוסף שהופך את כיכר הרפובליקה לנקודת התחלה לטיולים רבים בעיר היא הבניינים הצמודים אליה: מגדל אבק השריפה, בית העירייה, המבנה המודרני של הבנק הצ'כי המרכזי וכמובן קניון פלדיום.

מיקום במפה של גוגל

מגדל אבק השריפה ו"בית העירייה"

architecture-3349612_960_720

שני בניינים מחוברים האחד לשני ומייצגים שתי תקופות משמעותיות בהיסטוריה של העיר.

המגדל הגותי הוא אחד משלוש עשרה השערים המקוריים של העיר העתיקה. בנייתו החלה ב1485 והוא נבנה במקור כשער כניסה מפואר לעיר אשר אמור לקבל את פני הנכנסים במיטב האדריכלות של זמנו על מנת להראות את העושר והעוצמה של מלך בוהמיה. אך לרוע המזל, ולדיסלב השני, מלך בוהמיה עזב את העיר במהלך הבניה בגלל מהומות שפרצו בעיר וכך הבניה נפסקה. כשחזר להתגורר בעיר לא המשיך בבניה.

המגדל קיבל את שמו מכיוון שבמאה השבע עשרה שימש כמחסן אבק השרפה עבור לגיון השמירה של העיר. המגדל ספג נזק גדול ב"קרב על פראג" ב1757. רק ב1836 החלו לשפץ את הבניין ולהשלים את הבניה.

מחובר לבניין עומד לדעת רבים אחד המבנים היפים בעיר (ולדעת אחרים אחד המזעזעים – כנראה עניין של טעם). במקור עמד במקום בניין שנועד להיות בית הערייה אך הוא נזנח ביחד עם המגדל כאשר המלך עזב את העיר ולא פעל במתכונתו המקורית. על חורבותיו של הבניין הישן הוקם ב1912 מבנה מפואר בסגנון ארט נבו שלקח את שמו של המבנה המקורי.

במבנה קיים אולם קונצרטים מפורסם על שם המלחין הצ'כי המפורסם בדז'יך סמטנה, העיצוב המרהיב של הבניין כאמור נטוע בסגנון ארט נבו בשילובים של ירוק אדום וזהב. אי אפשר לפספס את קיר הפסיפס בחזית ועבודות של אמני ארט נבו מפורסמים כמו אלפונס מוכה מעטרים את קירות המבנה.

מיקום במפה

כיכר סטארומייצקה (העיר העתיקה)

Prague

הכיכר המרכזית של העיר העתיקה בה נמצאים השעון האסטרולוגי, קתדרלת טין היפיפיה, ארמון קינסקי (שהיה בית ספרו של קפקא והיום הוא מוזיאון אומנות) ובמרכזה האנדרטה המרשימה של ההוגה יאן הוס. מן הכיכר יוצא רחוב פריז (פז'יזקה) שבו כל חנויות היוקרה.

בימי השנה ובעיקר בקיץ הכיכר מלאה בפעילות לתיירים כאמני רחוב ובובות ענק, ובחגים, ובעיקר חג המולד משמשת הכיכר הרחבה לשוק המסורתי בו נמכרות מזכרות הקשורות לעונה, מאכלי רחוב מסורתיים והרבה שיכר! זכרו, המחירים מיועדים לתיירים, בדרך כלל תוכלו לקנות את אותם הדברים ברחוב צמוד בחצי מחיר…

אחד המראות המרשימים בכיכר הוא של קתדרלת טין וצריחיה המפורסמים, אין אפשרות להכנס לבפנים לביקור, אך המראה שלה בעיקר כאשר היא מוארת בלילה שווה את הטיול כולו.

מיקום במפה

השעון האסטרונומי

astronomical-clock-clock-prague-time-2001622

הרבה אגדות סופרו על השעון האסטרונומי, השעון הותקן באוקטובר 1410, ונכון להיום הוא השעון האסטרונומי (מראה את מצב גרמי השמיים) הפעיל העתיק והמפורסם בעולם. אחת האגדות גורסת כי לאחר השלמת הבניה, הוצאו עיניו של המהנדס על מנת שלא יתכנן שעון מתחרה.

בכל שעה עגולה מתאספים ברחבה שלפני השעון אלפי אנשים, המראה של האנשים המחכים לשינוי השעה הכולל בובות נעות בחלונות המגדל מרשים עוד יותר ממופע השעון עצמו. מומלץ להגיע לראות את השעון דווקא שהמקום לא מלא ולהביט באחד מפלאי ההנדסה של העולם העתיק.

ניתן לקנות כרטיס ולעלות למגדל השעון לתצפית מאוד נחמדה על כיכר העיר העתיקה.

מיקום במפה

עיריית פראג

OLYMPUS DIGITAL CAMERA

שמתם לב לבלבול? לעומת "בית העירייה" עיריית פראג היא הדבר האמיתי, שם יושב משרדו של ראש העיר. אבל חשוב מזה הוא המבנה המרשים בסגנון ארט-נובו נפתח בתחילת המאה הקודמת ב1911 על חורבותיה של כנסיה.

בחזיתו של המבנה נמצאים שני פסלים שנבנו על ידי אותו פסל אשר יצר את דמותו של יאן הוס במרכז כיכר העיר העתיקה. אחד הפסלים הוא "אביר הברזל" השומר על העיר והשני הוא פסל מרשים אך תמוהה במיוחד של המהר"ל מפראג, הפוסקים היהודים החשובים בהיסטוריה ודמות שנקשרו אליה אגדות רבות כדוגמת "הגולם". למה תמוהה? מצידו האחד של הרב נמצא אריה קטן (ככל הנראה כשם אחד מספר הפסיקות שלו) ומן הצד השני? דמות אשה ערומה. ישנן מספר סברות לגבי האשה, חלקן מתארות את הפיתוי העומד בפני הרב על ידי השטן, אחרות מתארות את הדמות כ"אמת הערומה".

מיקום במפה

רודלפיניום

rudolfinum

מבנה הפילהרמונית הצ'כית הוא אחד המרשימים בעיר ומן הכיכר שמולו ישנו נוף עוצר נשימה של מצודת פראג. המבנה שנפתח ב1885 משמש בעיקר לקונצרטים וחלקו השני מיועד לתצוגת אומנות. מול המבנה עומד פסלו של אנטונין דבורק, אחד מהמלחינים הצ'כים הגדולים בהיסטוריה.

צמוד לכיכר מתחיל נמצא בית הקברות היהודי העתיק, וניתן גם לעבור את הגשר ברגל לכיוון שכונת מאלא סטרנה הנמצאת למרגלות המצודה.

מיקום במפה

גשר קארל

statues-on-charles-bridge-1551260590fAA

הסמטאות היפות בין כיכר העיר העתיקה לגשר מלאות בחנויות מזכרות לתיירים, אבל גם לא זה וגם לא המוני האנשים צריכים לעצור אתכם מלראות את אחד מפלאיה של העיר. הגשר בן חמש מאות וחמש עשרה המטרים החל להיבנות בשנת 1357 כתחליף לגשר ישן שנהרס בהצפה, כאשר המלך קארל הרביעי, קיסר האימפריה הרומית הקדושה (ששלטה על חלקה הגדול של אירופה כאלף שנה) מניח בעצמו את אבן הפינה.

פראג בירת האימפריה באותן שנים נדרשה לגשר חזק ויציב, כזה שיאפשר מעבר של כרכרות רבות בו זמנית את הנהר הלא יציב, ולמעשה עד המאה התשעה עשרה זה היה אמצעי המעבר היחיד בין שתי הגדות אשר אפשר להרחיב את העיר.

כיום האתר הוא "מוזיאון פתוח" כאשר פסלים מאתרים אותו לאורכו, למעשה שלושים העתקים לפסלי קדושים נוצריים ואגדות מקומיות. לאורך השנה מנגנות להקות רחוב בנקודות שונות בגשר וכן דוכנים לממכר מזכרות. נקודה בולטת בגשר היא פסלו של ישו הצלוב ומוקף באותיות זהב בעברית. על פי הסיפור האותיות נקנו על ידי יהודי מקומי שנענש מכיוון שלא כיבד את דמותו של ישו וירק על הפסל. האותיות נגנבו מאז מספר פעמים ושוחזרו.

מיקום במפה

להשאיר תגובה

הזינו את פרטיכם בטופס, או לחצו על אחד מהאייקונים כדי להשתמש בחשבון קיים:

הלוגו של WordPress.com

אתה מגיב באמצעות חשבון WordPress.com שלך. לצאת מהמערכת /  לשנות )

תמונת Twitter

אתה מגיב באמצעות חשבון Twitter שלך. לצאת מהמערכת /  לשנות )

תמונת Facebook

אתה מגיב באמצעות חשבון Facebook שלך. לצאת מהמערכת /  לשנות )

מתחבר ל-%s