מצודת פראג – מאלה סטרנה ופטרין

גישה מהירה: מגדל פטרין | מצודת פראג | גני ולנשטיין | כנסיית ניקולס | גני ורטבסקה | פסל יוחנן המטביל | הקיר של ג'ון לנון | פסלי תינוקות | הסימטה הצרה | פסל המשתינים

ליד הארמון בפראג ישנה שכונה קסומה בשם מאלה סטרנה עם המון נקודות עניין, כן גם פארק פטרין עם המגדל המפורסם, שווה לעשות סיור אשר מקיף את כל האיזור. בערך חצי יום או ארבע שעות. המסלול מטה עובר בנקודות שונות על פי סדר שמאוד נוח לעבור בו מבחינת עליות והליכה. מומלץ לעשות אותו באמצע שבוע, בסופי שבוע של שיא עונת התיירות האזור מלא בתיירים.

ניתן לשלב עם מסלול העיר העתיקה ליום טיול שלם (מעבר דרך גשר קארל)

הצטידו מראש במפות של גוגל, ניתן לשמור את הנקודות מראש ולטייל ללא אינטרנט:

גוגל מפות לאנדרואיד

גוגל מפות לאייפון

מגדל פטרין

Praha,_Malá_Strana,_petřínská_rozhledna_se_skautským_šátkem

המגדל נבנה בהשראת מגדל אייפל בסוף המאה התשע-עשרה ונועד להשקיף על העיר מהנקודה הגבוהה ביותר. מתחילים בבוקר מתחנת UJEZD שם אפשר לראות את אנדרטת נפגעי הקומוניסטים, העליה לגבעה דרך פארק פטרין (פטז'ין בצ'כית) אפשרית דרך פוניקולר – רכבת ממונעת כבל, או ברגל.

כשמגיעים למעלה הולכים דרך הגנים למגדל, אין ממש צורך לעלות למעלה, אלא אם ממש אוהבים נוף ממעוף הציפור, יש נקודות תצפית טובות יותר על העיר בפארק המוביל לארמון. יש במתחם המגדל שירותים נוחים בתשלום וגם מבוך מראות עתיק – אטרקציה לילדים בת כמעט 130 שנה.

מומלץ אחר כך ללכת דרך הפארק לכיוון מנזר סטרחוב, הפארק יפה ולא לפחד לקחת קיצורי דרך במקום לרדת למטה במדרגות רק כדי לעלות למעלה בחזרה.

נקודת תצפית אהובה בדרך בין פטרין למצודה נמצת בחזית המנזר של סטרחוב לינק למפה של גוגל

ניתן לעשות ביקור במנזר – Strahovský klášter, יש שם ספריה עתיקה מעניינת, ואפשר גם לוותר ולרדת ישר ברחוב Úvoz עם הנוף היפה ואז לעלות על Ke Hradu לכיוון הארמון.

מיקום במפת גוגל לנקודת ההתחלה

מצודת פראג

15082912729_4eab72d6e4_b

המצודה העתיקה הגדולה בעולם ולחלוטין האתר המרכזי בעיר מתפרשת על מתחם של שבעים אלף מטר מרובע ומשקיפה על העיר. הארמון שימש את שליטי האזור לכל אורך שנותיו וניתן לראות בניינים במתחם מכל התקופות, היום המבנה נמצא באחריותו של נשיא צ'כיה ומשמש בנוסף גם מקום מרכזי לטקסים רשמיים. בשעות העומס תצפו לתור בכניסה בגלל בידוק בטחוני, אבל זה עובר יחסית מהר. בארמון לא מומלץ לשלם על שום כרטיס נוסף, הדברים היפים מגיעים בחינם.

הנקודה המרכזית בארמון היא קתדרלת ויטוס הקדוש הגותית שנמצאת במרכז המתחם. זוהי הקתדרלה הגותית הגדולה במרכז אירופה וכמו כנסיות דומות היא בנויה בצורת צלב, דבר הקשה לראות מבחוץ. בנייתה התחילה בשנת 1344 ונמשכה במשך שנים ארוכות, למעשה, הבניה הסתיימה רשמית ב1920. הקתדרלה מעוטרת בציורים ויטראז'ים מכל התקופות שצוירו בידי גדולי האמנים הצ'כים והאירופים, וכן חלון רוזטה ענקי בחזיתה עוצרת הנשימה.

במתחם ישנן עוד מספר כנסיות עתיקות וכן מוזיאון שדורשים תשלום לכניסה. וכן "סמטת הזהב" המפורסמת – Zlatá ulička בה התגוררו צורפי הזהב של העיר במאה ה17, למרות האגדות היא לא שימשה כמקום לאלכימאים אשר ניסו להפוך מתכות זולות לזהב. המיוחד בסמטה הם הבתים הקטנים שלמעשה היו הדלת האחורית והיום, שהחלק הקדמי של הבתים נהרס בשינויים שעברו על הארמון המראה הוא של כאילו כפר גמדים, הבתים משמשים כיום כחנויות מזכרות וישנו תשלום בכניסה ברוב שעות היום, אבל גם אם לא נכנסים שווה להציץ.

ישנו חילוף משמר בצהרים (12:00) אבל לא בטוח ששווה את העומס ובאופן כללי מומלץ להגיע לארמון מוקדם בבוקר או אחר הצהרים. ניתן לצאת מהצד השני ואז לרדת דרך הכרמים, או לחזור לאותה רחבה ממנה נכנסתם ואז לרדת דרך רחוב Nerudova היפה.

מיקום במפה לנקודת הכניסה לארמון

גני ארמון ולנשטיין

וולנשטיין

* פתוח בין אפריל לנובמבר בלבד

אם אגיד לכם שאחד הבניינים והגנים היפים בעיר נמצאים ממש במרכז לא תקפצו לראות? אחת הנקודות היפות בעיר מתפספסת על ידי יותר מדי מטיילים, אמנם קצת מסתתר מהחוץ אבל ממש לא קשה להגיע לשם.

הארמון נבנה במקור על יד אלברכט פון ולנשטיין, אחד המצביאים הגדולים ביותר של האימפריה הרומית הקדושה. היום הוא משמש משכנו של הסנאט הצ'כי אבל הגן וחזית הבניין המפוארת מעוטרת עמודים בסגנון הבארוק פתוחים במרבית ימי השנה למבקרים, מומלץ לבדוק שעות פתיחה לפני שמגיעים.

בארמון יש אגם מלאכותי, גן הבנוי כמבוך ובו מסתובבים טווסים וכן חצר פסלים יפה. הוא נמצא למרגלות מצודת פראג ברובע העתיק של מאלה-סטראנה לא רחוק מהרכבת התחתית. אפשר לחצות את מבנה הסנאט ולהגיע משם בקלות לכיכר מאלה-סטראנה שם נמצאת כנסיית תומאס הקדוש.

למיקום הגנים במפה

כנסיית ניקולס הקדוש

st-nicholas-church-nicholas-cathedral-lesser-town-prague-czech-republic-royalty-free-thumbnail
אחד המבנים המיוחדים והיפים בעיר, הבניה החלה ב1745 ולקחה 100 שנים ושלוש דורות של אדריכלים כדי לסייים.

מיקום במפה

גני ורטבסקה

IMG_20190913_140255

* פתוח בין אפריל לנובמבר בלבד

קצת נסתר, וצריך לשלם כניסה. אבל הגנים בסגנון איטלקי שווים ביקור ונקודת התצפית העליונה מביטה ממש מול הארמון מצד אחד והעיר העתיקה מהצד השני.

מיקום הכניסה לגנים במפה

פסל יוחנן המטביל

OLYMPUS DIGITAL CAMERA

מול גני ורטבסקה ישנה סמטה קטנה בשם Prokopská ובסופה פסל מרשים של יוחנן המטביל. ממול נמצאת הכנסיה של המסדר המלטזי אשר הקיר הצפוני של הכנסיה הוא "הקיר של לנון".

מיקום הפסל במפה

הקיר של ג'ון לנון

john-lennon-wall-2042770_1280

הסיפור כאמור מתחיל בטרגדיה, חורף 1980 ג'ון לנון נרצח ביתו שבניו יורק ומיליוני מעריצים בוכים את מותו. בפראג תחת שלטון הקומוניזם אסור להשמיע מוזיקה מהמערב, אבל תקליטים מוברחים של הביטלס ובנוסף העובדה שבמהלך האביב של פראג בסוף שנות ה60 הגבול התרבותי היה פרוץ תורמים לכך שהביטלס הינם אהודים לא פחות. על קיר אחת הכנסיות של המאלה סטרנה צייר אלמוני מצייר את פניו של לנון ומספר ציטוטים משיריו. הקיר הופך להיות נקודת עליה לרגל ליודעי דבר.

שנת 1988, הקומוניזים גוסס באירופה, ולאט לאט הסטודנטים בפראג מתאגדים כנגד המשטר. קבוצה של סטודנטים (שלאחר מכן יקראו "הלנונים") רושמים את תלונותיהם כנגד המשטר על אותו הקיר, דבר המביא להתנגשות בינם לבין המשטרה המבקשת למחוק את הגרפיטי. ישנם סיפורים על כך שביום היו צובעים את הקיר בלבן ובבוקר שוב היו מגלים כתובות חדשות לאורך כל הקיר. וממקום שנועד להוציא זעם, הקיר הופך לאחד הסמלים של מהפכת הקטיפה שמגיעה ב1989.

הגרפיטי המקורי כבר מזמן כוסה בשכבות על שכבות של צבע. פניו של לנון עדיין מבצבצות מהקיר בנקודות שונות, וכמעט תמיד שאני עובר שם אפשר למצוא תכתובת בעברית או אפילו דגל ישראל. יש המלינים על כך שהקיר לא שמר על חזותו המקורית. אבל גרפיטי זה חופש, אמני הז'אנר יעידו שזאת אומנות שמההתחלה יש לה סוף ברור מראש – האמן הבא ויכסה את היצירה הקודמת בציור חדש.

הקיר במפה

התינוקות של דויד צ'רני והפיגווינים הצהובים

15733714495_7e68d4d2cf_b

מהקיר ממשיכים דרך גשר חביב עם תצפית על גלגל התחנה הישנה וגשר קארל לאי קמפה Kampa. מומלץ לעשות סיבוב בפארק מצד ימין ולראות את פסלי התינוקות של דויד צ'רני. וכן הפינגוינים הצהובים המוזרים שעומדים להם על הרציף.

מיקום במפה

הסמטה הצרה ביותר בפראג

600px-Prague's_narrowest_street_(38088241701)

סמטה צרה כל כך, שרק אדם אחד יכול לעבור בבת אחת. יש רמזור שמורה אם ניתן לעבור.

מיקום במפה

פסל האנשים המשתינים (על צ'כיה) – דויד צ'רני

Praha,_Hergetova_cihelna,_čůrající_fontána_(3)

ברחבת המוזיאון של קפקא, אחד הפסלים של האמן אשר יצירותיו המיוחדות מקשטות את העיר.

מיקום במפה

להשאיר תגובה

הזינו את פרטיכם בטופס, או לחצו על אחד מהאייקונים כדי להשתמש בחשבון קיים:

הלוגו של WordPress.com

אתה מגיב באמצעות חשבון WordPress.com שלך. לצאת מהמערכת /  לשנות )

תמונת Twitter

אתה מגיב באמצעות חשבון Twitter שלך. לצאת מהמערכת /  לשנות )

תמונת Facebook

אתה מגיב באמצעות חשבון Facebook שלך. לצאת מהמערכת /  לשנות )

מתחבר ל-%s